Wrażliwe zęby

Co to jest nadwrażliwość zębiny?

Dłubanie w zębach

Nadwrażliwość zębiny to reakcja bólowa, której pacjent doświadcza na skutek podrażnienia nerwu we wnętrzu zęba. Tego typu reakcję wywołuje najczęściej kontakt odsłoniętej zębiny (warstwy zęba znajdującej się pod szkliwem lub cementem korzeniowym) z zimnymi, gorącymi, słodkimi lub kwaśnymi pokarmami lub napojami, zbyt energiczne szczotkowanie zębów lub dotyk okolicy przyszyjkowej zęba.

Co jest przyczyną nadwrażliwości zębiny?

Przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny, głównie na skutek obniżenia się dziąsła (tzw. nadwrażliwość przyszyjkowa). Może być to spowodowane m.in. nieprawidłowym szczotkowaniem zębów. Do innych przyczyn odsłonięcia zębiny, a tym samym nadwrażliwości, należy starcie bądź uszkodzenie szkliwa zębów z powodu zbyt energicznego szczotkowania lub spożywania nadmiernej ilości kwaśnych pokarmów lub napojów. Otwarte kanaliki zębinowe znajdujące się w zębinie przewodzą wówczas bodźce (np. zimno, ciepło) do zakończeń nerwowych we wnętrzu zęba, wywołując tym samym reakcję bólową.

Co wywołuje reakcję bólową wrażliwych zębów?

Istnieje wiele bodźców, które mogą wywołać reakcję bólową. Przede wszystkim są to: zimno, ciepło, słodycz, kwaśne. Ostry, krótki i przenikliwy ból zęba pojawia się najczęściej kiedy spożywany zimne pokarmy lub napoje (lody, zimną wodę, soki, drinki, napoje gazowane), wdychamy mroźne powietrze, pijemy gorącą kawę lub herbatę. Reakcja bólowa wrażliwych zębów może pojawić się także podczas szczotkowania lub na dotyk okolicy przyszyjkowej zęba.

Czy nadwrażliwość zębiny występuje często?

Nadwrażliwość zębiny jest powszechnym problemem, który występuje aż u jednego na trzech pacjentów. Dotyczy głównie osób w wieku 20 – 50 lat, przy czym częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Jeśli cierpisz na nadwrażliwość – nie jesteś więc sam! Zapytaj o poradę lekarza dentystę!

Jak szczotkować zęby i jakiego rodzaju szczoteczki należy używać?

Wiele osób zbyt mocno i energicznie szczotkuje zęby lub używa zbyt twardej szczoteczki. Skutkiem nieprawidłowego szczotkowania może być obniżenie się dziąsła lub starcie szkliwa, a tym samym odsłonięcie zębiny i pojawienie się nadwrażliwości. Im twardsze włosie szczoteczki, tym silniejszym uszkodzeniom może ulec szkliwo zębów. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie szczoteczek z miękkim włosiem, szczotkowanie zębów dokładnie lecz delikatnie. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz dentysta doradzi, jaka technika szczotkowania jest dla Ciebie odpowiednia.

Czy wrażliwość zębów wymaga wizyty u lekarza dentysty?

Przyczyny nadwrażliwości mogą być niekiedy bardzo różne. Dopóki ich nie poznamy, nie możemy stwierdzić, jakie rozwiązanie tego problemu będzie dla nas najlepsze. Możliwe, że konieczne jest na przykład wypełnienie ubytku, albo że mamy do czynienia z innym poważnym problemem zęba, który wymaga interwencji lekarza. Pacjent nie jest w stanie samodzielnie stwierdzić, czy problem jest prosty czy bardziej złożony. Dlatego należy zwrócić się o poradę do lekarza dentysty, który postawi prawidłową diagnozę i zaproponuje właściwe postępowanie. Jeśli wrażliwość zębów nie okaże się objawem innego, poważnego problemu, najprostszym sposobem by się jej pozbyć jest regularne stosowanie odpowiedniej pasty do zębów.

Czy wybielanie zębów może spowodować ich nadwrażliwość?

Po zabiegach wybielania zębów pacjenci niezwykle często skarżą się na nadwrażliwość. Skala odczuć bólu może być bardzo szeroka – od łagodnego aż po naprawdę ostry. Dlatego po wybielaniu ważne jest codzienne i regularne stosowanie odpowiedniej pasty do zębów, która zapewni ochronę przed nadwrażliwością.

Co często robimy, aby uniknąć bólu wrażliwych zębów?

Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość często unikają spożywania pewnych pokarmów, które wywołują u nich ból (np. lodów, zimnych napojów, gorącej kawy). Niektórzy starają się przeżuwać pokarmy inną stroną jamy ustnej – tam gdzie nadwrażliwość nie występuje. Są to sposoby zarówno mało skuteczne, jak i chwilowe, a do tego wymagają ciągłego myślenia o unikaniu bólu. Na szczęście jest prosty i tani sposób by pozbyć się nadwrażliwości – codzienne, regularne stosowanie odpowiedniej pasty do zębów.

Jak działa pasta Sensodyne® Odbudowa i Ochrona?

Nowa pasta Sensodyne® Odbudowa i Ochrona zawiera NovaMin® - unikalną, przełomową technologię początkowo opracowaną do regeneracji tkanki kostnej, a obecnie wykorzystywaną w różnorodnych, profesjonalnych produktach stomatologicznych. Ten związek wapnia pomaga w odbudowie wrażliwych miejsc zębów, wykorzystując do tego celu takie same składniki jak te, z których zbudowane są zęby. NovaMin® aktywuje się w kontakcie ze śliną i uwalnia jony wapnia i fosforu – naturalne składniki budulcowe zębów. Tworzą one trwałą, mineralną warstwę ochronną na powierzchni odsłoniętej zębiny i wewnątrz otwartych kanalików zębinowych. Warstwa ta zaczyna tworzyć się już od pierwszego szczotkowania i utwardza się w trakcie regularnego stosowania pasty, dzięki czemu zapobiega bólowi wywołanemu nadwrażliwością w przyszłości.

Pasta Sensodyne® Odbudowa i Ochrona stosowana regularnie nie tylko odbudowuje, ale także zapewnia długotrwałą ochronę wrażliwych miejsc zębów.

Czym jest NovaMin®?

NovaMin® to zaawansowana technologia oparta na naturalnych składnikach, z których zbudowane są zęby i kości. Została początkowo opracowana do regeneracji tkanki kostnej, a obecnie jest wykorzystywana w różnorodnych, profesjonalnych produktach stomatologicznych. Zawiera: wapń, fosfor, sód i krzemionkę. Cząsteczki materiału NovaMin® wchodzą w reakcję chemiczną pod wpływem kontaktu z wodą lub śliną i zostają wbudowane w miejscach, w których zębina jest odsłonięta.

Co daje warstwa ochronna utworzona przez pastę Sensodyne® Odbudowa i Ochrona?

Dowiedziono, że pasta Sensodyne® Odbudowa i Ochrona stosowana dwa razy dziennie stale odbudowuje, wzmacnia i chroni zęby przed nawrotami nadwrażliwości.

Co się dzieje, gdy szczotkuję zębny pastą Sensodyne® Odbudowa i Ochrona?

Podczas szczotkowania zębów pastą Sensodyne® Odbudowa i Ochrona - cząsteczki NovaMin® wchodzą w reakcję chemiczną pod wpływem kontaktu ze śliną i tworzą trwałą warstwę ochronną na odsłoniętej zębinie. Procesom tym może towarzyszyć łagodne uczucie ciepła w jamie ustnej.

Jaki smak ma pasta Sensodyne® Odbudowa i Ochrona?

Pasta Sensodyne Odbudowa i Ochrona ma świeży, miętowy smak, dzięki czemu pozostawia w jamie ustnej uczycie czystości i świeżości.

powrót