Przyczyny wrażliwości zębów

Demineralizacja i zużycie szkliwa

Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Czym jest zużycie szkliwa?

Szkliwo jest twardą, najbardziej zewnętrzną powierzchnią zęba. Mimo iż jest ono twardsze niż jakakolwiek inna struktura znajdująca się w ciele, z biegiem czasu stopniowo ściera się i odsłania leżącą pod nim zębinę, co może prowadzić do wrażliwości zębów.

Ścieranie się szkliwa może być spowodowane następującymi czynnikami:

Czym jest zużycie szkliwa?

Zgrzytanie zębami

Czy zgrzytasz zębami w nocy lub w ciągu dnia? Jeśli tak, możesz w ten sposób ścierać szkliwo, co z biegiem czasu spowoduje odsłonięcie leżącej pod nim zębiny.

Szczotkowanie zębów

Zbyt częste lub zbyt mocne szczotkowanie zębów może w końcu spowodować starcie się szkliwa lub doprowadzić do recesji dziąseł.

Aby temu zapobiec, poradź się swojego dentysty lub higienistki, jaka technika szczotkowania zębów będzie dla Ciebie najlepsza oraz w jaki sposób najlepiej dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Postaraj się używać szczoteczki o miękkim włosiu

Kwasowa erozja szkliwa

Z czasem kwasy zawarte w potrawach i napojach mogą doprowadzić do zużycia się szkliwa zębów, inaczej kwasowej erozji szkliwa. Do kwaśnych potraw i napojów zalicza się owoce i soki owocowe, napoje gazowane, czarną kawę i herbatę, wino oraz wszelkie produkty o ostrym smaku, takie jak keczup lub sosy do sałatek. Już czterokrotne spożycie kwaśnych potraw w ciągu dnia może zwiększyć ryzyko kwasowej erozji szkliwa. Jeśli czujesz, że szkliwo Twoich zębów jest narażone na kwasową erozję, porozmawiaj ze swoim dentystą:

  • Poproś o poradę odnośnie najlepszej techniki szczotkowania zębów oraz codziennej higieny jamy ustnej.
  • Poproś o poradę dietetyczną oraz wskazówki, jak najlepiej chronić zęby przed skutkami kwasowej erozji, szczotkując je dwa razy dziennie pastą z fluorkiem, np. Sensodyne ProSzkliwo.

O WRAŻLIWOŚCI