FAQ

Wrażliwość zębów — FAQ

 • Co to jest wrażliwość zębów?

  Nadwrażliwość zębiny lub wrażliwość zębów to powszechny problem stomatologiczny, który może pojawić się, gdy dojdzie do odsłonięcia wewnętrznej części zęba — zębiny. Dolegliwość ta rozwija się stopniowo, głównie w wyniku często pojawiających się problemów stomatologicznych, takich jak recesja dziąseł lub zużycie szkliwa.

  Dowiedz się, co powoduje wrażliwość zębów

 • Co powoduje wrażliwość zębów?

  Wrażliwość zębów może zacząć nam dokuczać, kiedy delikatniejsza, wewnętrzna część zęba zwana zębiną zostanie odsłonięta. Zębina znajduje się pod szkliwem i dziąsłami. Przez zębinę do wnętrza zęba biegną tysiące mikroskopijnych kanalików. Kiedy zębina zostanie odsłonięta, czynniki zewnętrzne (takie jak zimny napój) mogą stymulować nerwy znajdujące się we wnętrzu zęba, powodując krótki, przeszywający ból, typowy dla wrażliwości zębów.

  Przejdź do części Co powoduje wrażliwość zębów, aby uzyskać więcej informacji

 • Jak mogę chronić się przed wrażliwością?

  Porozmawiaj z dentystą o swoich objawach. Dentysta będzie w stanie potwierdzić, czy ich przyczyną jest wrażliwość zębów, a także doradzić, jak pielęgnować wrażliwe zęby (np. jaka jest najlepsza technika, częstotliwość i pora szczotkowania). Możesz również złagodzić bolesne objawy wrażliwości zębów, zmieniając swoją dotychczasową pastę do zębów na pastę opracowaną specjalnie z myślą o wrażliwych zębach, np. Sensodyne®.

  Przejdź do części Ciągła pielęgnacja wrażliwych zębów”, aby uzyskać więcej informacji

 • Jakie czynniki wywołują wrażliwość zębów?

  Istnieje wiele czynników wywołujących kłucie lub ból zębów u ludzi cierpiących na wrażliwość zębów. Oto kilka najczęstszych czynników wywołujących wrażliwość zębów:

  • zimne potrawy lub napoje;
  • gorące potrawy lub napoje;
  • słodkie potrawy;
  • kwaśne potrawy;
  • wdychanie zimnego powietrza;
  • szczotkowanie zębów.

  Przejdź do części Częste czynniki wywołujące wrażliwość zębów, aby uzyskać więcej informacji.

 • Czy wrażliwość zębów jest częstym problemem stomatologicznym?

  Tak. Na wrażliwość zębów może cierpieć nawet co trzecia osoba (również młode osoby dorosłe). Najczęściej dotyka ona osoby od 20. do 50. roku życia.

 • Czy wrażliwość zębów jest oznaką poważniejszego problemu stomatologicznego?

  Wrażliwość zębów nie jest jedynym czynnikiem powodującym ból zębów. W przypadku bólu zębów lub dyskomfortu (zwłaszcza długotrwałego) najlepiej skonsultować się ze swoim dentystą.

  Przejdź do części Inne przyczyny wrażliwości, aby uzyskać więcej informacji.

 • Czy zbyt mocne szczotkowanie może być przyczyną wrażliwości zębów?

  Zbyt mocne lub częste szczotkowanie zębów może powodować recesję dziąseł lub uszkodzenie szkliwa. Z czasem recesja dziąseł i utrata szkliwa mogą prowadzić do odsłonięcia zębiny i wrażliwości zębów.

  Przejdź do części Inne przyczyny wrażliwości, aby uzyskać więcej informacji

 • Czy wybielanie zębów może powodować wrażliwość?

  Przez wybielanie zębów rozumie się zabiegi wykonywane pod nadzorem dentysty. Podczas tych zabiegów stosowane są środki wybielające (nadtlenki), które u niektórych pacjentów mogą wywołać wrażliwość zębów. Różni się ona jednak od nadwrażliwości zębiny, która pojawia się, gdy dojdzie do odsłonięcia zębiny (bardziej miękkiej, wewnętrznej części zęba). Osoby, które planują poddać się zabiegowi wybielania zębów, powinny porozmawiać ze swoim dentystą na temat wrażliwości wywołanej użyciem środków wybielających.

  Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do części Czy zabiegi wybielające zęby powodują wrażliwość.

Kwasowa erozja szkliwa — FAQ

 • Co to jest kwasowa erozja szkliwa?

  Kwasowa erozja szkliwa to utrata szkliwa spowodowana kwasami zawartymi w jedzeniu. Już czterokrotne spożycie kwaśnych potraw w ciągu dnia może zwiększyć ryzyko kwasowej erozji szkliwa. Jeśli występuje u Ciebie ryzyko kwasowej erozji szkliwa, skonsultuj się ze swoim dentystą i poproś go o wskazówki dotyczące, właściwej higieny jamy ustnej oraz spożywania potraw i napojów zawierających kwasy.

  Aby dowiedzieć się więcej wejdź na proszkliwo.pl

 • Jaka jest przyczyna kwasowej erozji szkliwa?

  Z czasem kwasy zawarte w potrawach i napojach mogą doprowadzić do erozji szkliwa zębów. Do takich produktów zaliczają się owoce i soki owocowe, napoje gazowane, czarna kawa lub herbata, wino oraz wszelkie produkty o ostrym smaku, takie jak keczup lub sosy do sałatek. Aby uchronić się przed kwasową erozją szkliwa, porozmawiaj ze swoim dentystą i stosuj pasty do zębów zawierające fluor opracowane specjalne dla osób, u których ryzyko kwasowej erozji szkliwa jest większe (takie jak Sensodyne® ProSzkliwo). Poproś swojego dentystę o wskazówki dotyczące diety, właściwej higieny jamy ustnej oraz spożywania potraw i napojów zawierających kwasy, które są tak częste we współczesnej diecie.

  Aby dowiedzieć się więcej wejdź na proszkliwo.pl

 • Czy kwasowa erozja szkliwa może być przyczyną wrażliwości zębów?

  Tak. Kwasowa erozja szkliwa może przyczyniać się do jego zużycia. Szkliwo stanowi twardą, zewnętrzną powierzchnię zęba. Mimo iż jest ono twardsze niż jakakolwiek inna substancja znajdująca się w ciele, z biegiem czasu stopniowo zużywa się i odsłania leżącą pod nim warstwę zębiny, co może prowadzić do wrażliwości zębów.

Często zadawane pytania na temat past na wrażliwe zęby

Szczoteczka do zębów Sensodyne®