Objawy wrażliwości zębów

Ból wszystkich zębów

Objawy wrażliwości zębów

Objawy wrażliwości zębów

Częste czynniki wywołujące wrażliwość zębów

Istnieje wiele czynników wywołujących kłucie lub ból zębów u ludzi cierpiących na wrażliwość zębów. Oto najczęstsze czynniki wywołujące wrażliwość zębów:

  • jedzenie zimnych potraw, picie zimnych napojów;
  • jedzenie gorących potraw, picie gorących napojów;
  • jedzenie słodkich lub kwaśnych potraw;
  • wdychanie zimnego powietrza;
  • zbyt intensywne szczotkowanie zębów.
Częste czynniki wywołujące wrażliwość zębów

Inne powody bólu zębów, w tym próchnica

Oto kilka innych częstych problemów prowadzących do bólu zębów:

Próchnica zębów

Ból spowodowany próchnicą zębów jest podobny do tego odczuwanego przy wrażliwości zębów. Próchnica zębów występuje, gdy cukry zawarte w spożywanych potrawach i napojach wchodzą w reakcję z bakteriami w płytce nazębnej, w wyniku czego powstają kwasy. Kwasy te stopniowo zmiękczają i rozpuszczają szkliwo i zębinę. Aby wzmocnić zęby, warto szczotkować je dwa razy dziennie pastą z fluorem.

Próchnica zębów jest o tyle kłopotliwa, że najczęściej powoduje ból dopiero, gdy jest już dość mocno rozwinięta. Próchnicę można leczyć we wczesnym stadium jej rozwoju, dlatego nawet jeśli nie odczuwasz bólu, staraj się regularnie wykonywać badania kontrolne zębów. Jeśli dentysta zauważy wczesne objawy próchnicy zębów, będzie mógł od razu zacząć je leczyć.

Wybielanie zębów

Wielu ludzi doświadcza wrażliwości zębów w trakcie zabiegów wybielających zęby lub przez jakiś czas po ich zakończeniu. Przez wybielanie zębów rozumie się profesjonalne zabiegi z użyciem składników wybielających, wykonywane pod nadzorem dentysty. 

Wrażliwość zębów odczuwana podczas zabiegów wybielających lub po ich zakończeniu różni się od nadwrażliwości zębiny. Składnik wybielający zawarty w stosowanym produkcie przenika przez szkliwo i zębinę, w wyniku czego dostaje się do środka zęba, gdzie może powodować stan zapalny lub tymczasową wrażliwość.

Po leczeniu

Dość często zdarza się, że przez jakiś czas po leczeniu dentystycznym zęby są wrażliwe. Jeśli jednak problem nie ustępuje, należy skontaktować się z dentystą.

Do innych częstych przyczyn bólu zębów należą ropnie i pęknięcia. Warto regularnie chodzić do dentysty i sprawdzać stan zdrowia swoich zębów i dziąseł. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból lub dyskomfort, szczególnie jeśli utrzymuje się on przez dłuższy czas, poproś swojego dentystę o poradę.

Kontrola online Sensodyne

Kontrola online Sensodyne®

Czy myślisz, że masz objawy wrażliwości zębów? Kontrola online to narzędzie, które pozwala uzyskać więcej informacji. Trwa tylko kilka minut i możesz wykonać ją już teraz.

Wykonaj kontrolę online

O WRAŻLIWOŚCI