Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Czym jest zużycie szkliwa?

Szkliwo jest twardą, najbardziej zewnętrzną powierzchnią zęba. Mimo iż jest ono twardsze niż jakakolwiek inna substancja znajdująca się w ciele, z biegiem czasu stopniowo ściera się i odsłania leżącą pod nim zębinę, co może prowadzić do wrażliwości zębów.

Ścieranie się szkliwa może być spowodowane następującymi czynnikami:

Czym jest zużycie szkliwa?

Zgrzytanie zębami

Czy zgrzytasz zębami w nocy lub w ciągu dnia? Jeśli tak, możesz w ten sposób ścierać szkliwo, co z biegiem czasu spowoduje odsłonięcie leżącej pod nim zębiny.

Szczotkowanie zębów

Zbyt częste lub zbyt mocne szczotkowanie zębów może w końcu spowodować starcie się szkliwa lub doprowadzić do recesji dziąseł.

Aby temu zapobiec, poradź się swojego dentysty lub higienistki, jaka technika szczotkowania zębów będzie dla Ciebie najlepsza oraz w jaki sposób najlepiej dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Postaraj się używać szczoteczki o miękkim włosiu

Kwasowa erozja szkliwa

Z czasem kwasy zawarte w potrawach i napojach mogą doprowadzić do zużycia się szkliwa zębów, inaczej kwasowej erozji szkliwa. Do kwaśnych potraw i napojów zalicza się owoce i soki owocowe, napoje gazowane, czarną kawę i herbatę, wino oraz wszelkie produkty o ostrym smaku, takie jak keczup lub sosy do sałatek. Już czterokrotne spożycie kwaśnych potraw w ciągu dnia może zwiększyć ryzyko kwasowej erozji szkliwa. Jeśli czujesz, że szkliwo Twoich zębów jest narażone na kwasową erozję, porozmawiaj ze swoim dentystą:

  • Poproś o poradę odnośnie najlepszej techniki szczotkowania zębów oraz codziennej higieny jamy ustnej.
  • Poproś o poradę dietetyczną oraz wskazówki, jak najlepiej chronić zęby przed skutkami kwasowej erozji, szczotkując je dwa razy dziennie pastą z fluorkiem, np. ProSzkliwo.

O WRAŻLIWOŚCI