Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Przyczyny wrażliwości zębów

Co powoduje wrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębiny, zwana też wrażliwością zębów, to powszechny problem dentystyczny. Dolegliwość ta rozwija się stopniowo, głównie w wyniku często pojawiających się problemów stomatologicznych, takich jak recesja dziąseł lub zużycie szkliwa. Najczęściej dotyka ona osoby od 20. do 50. roku życia. Wrażliwość zębów może zacząć nam dokuczać, kiedy delikatniejsza, wewnętrzna część zęba zwana zębiną zostanie odsłonięta. Zębina znajduje się pod szkliwem i dziąsłami.

Przez zębinę do wnętrza zęba biegną tysiące mikroskopijnych kanalików. Kiedy zębina zostanie odsłonięta, czynniki zewnętrzne (takie jak zimny napój) mogą stymulować nerwy znajdujące się we wnętrzu zęba, powodując krótki, przeszywający ból, typowy dla wrażliwości zębów.

Co powoduje wrażliwość zębów?

Tylko dentysta może stwierdzić, czy cierpisz na nadwrażliwość zębiny. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z zębami, zawsze konsultuj je ze swoim dentystą. Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębiny, możesz przyczynić się do zminimalizowania dalszego odsłaniania zębiny, zadbać o swoje wrażliwe zęby i złagodzić dolegliwości bólowe poprzez wprowadzenie kilku prostych zmian w swojej codziennej pielęgnacji jamy ustnej i diecie.

W tej części znajdziesz informacje o najczęstszych przyczynach wrażliwości zębów. 

  • Zużycie szkliwa np. wskutek zgrzytania zębami lub zbyt częstego szczotkowania zębów
  • Recesja dziąseł np. wskutek choroby dziąseł lub agresywnego szczotkowania zębów

Wrażliwość zębów odczuwana podczas profesjonalnych zabiegów wybielających zęby lub po ich zakończeniu różni się od nadwrażliwości zębiny. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do części „Czy zabiegi wybielające zęby powodują wrażliwość?”.

O WRAŻLIWOŚCI